Hikvision DS-2DE2C400MWG-E-2.8 4MP Smart Hybrid Light Mini PT IP Camera (2.8mm)
Product Code:
DS-2DE2C400MWG-E-2.8
Available
Shipping cost calculation:
Call for pricing
Category:
Manufacturer:
Warranty:
36 Months
Description
Characteristics
Downloads
Description
CAUTION!!! Package doesn't include power supply!!!
• High quality imaging with 4 MP resolution
• Support Human Detection and Auto-tracking Lite
• Smart Hybrid Light: advanced technology with long range
• Hik-Connect cloud service and APP for remote management and views of devices
• Built-in microphone and speaker for real-time audio security
• Built-in memory card slot, support microSD/SDHC/SDXC card, up to 512 GB
• Water and dust resistant (IP66)
Characteristics
Specification
Camera
Image Sensor 1/3" progressive scan CMOS
Max. Resolution 2560 × 1440
Lens
Focal Length 2.8 mm
FOV horizontal FOV 94°, vertical FOV 49°, diagonal FOV 114°
Aperture F1.6
Illuminator
Supplement Light Type IR, White Light
Supplement Light Range White light distance: up to 30 m, IR distance: up to 30 m
IR Wavelength 850 nm
PTZ
Movement Range (Pan) 0° to 345°
Movement Range (Tilt) 0° to 80°
Pan Speed Up to 25°/s
Tilt Speed Up to 20°/s
Video
Main Stream 50 Hz: 20 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720)
60 Hz: 20 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720)
Sub-Stream 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360)
60 Hz: 24 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360)
Video Compression H.265, H.264, MJPEG
Video Bit Rate 32 Kbps to 8 Mbps
H.264 Type Baseline profile, Main profile, High profile
H.265 Type Main profile
Audio
Audio Compression G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM//AAC-LC
Environment Noise Filtering Yes
Audio Sampling Rate 8 kHz, 16 kHz
Network
API ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK, ISUP
Image
Wide Dynamic Range (WDR) Digital WDR
Image Enhancement BLC, HLC, 3D DNR
Interface
Built-in Speaker 1 built-in speaker
Ethernet Interface 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port
Built-in Microphone 1 built-in microphone
On-board Storage Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB
Event
General
General Function Mirror, password protection, watermark
Power 12 VDC ± 25%, 0.75 A, max. 9 W, Ø 5.5 mm coaxial power plug, reverse polarity protection, PoE: IEEE 802.3af, 36 V to 57 V, 0.2 A to 0.3 A, max. 10.5 W
Operating Condition -10 °C to 40 °C. Humidity 90% or less (non-condensing)
Demist Yes
Dimension Camera dimension: 163.9 mm × 185.8 mm × 131.9 mm
With package dimension: 224 mm × 164 mm × 230 mm