QuWireless AX50M QuMax Antenna for Teltonika RUTX50 / RUTM51 / RUTM54
Product Code:
AX50M
(Includes VAT 24%)
Sales price without VAT:
Available
Shipping cost calculation:
Quantity
Manufacturer:
Warranty:
24 Months
Description
Characteristics
Downloads
Description
Characteristics
Specifications
5G/LTE Antenna
Frequency 0.617 - 0.96 GHz
1.7 - 2.7 GHz
3.3 - 4.6 GHz
4.7 - 6.0 GHz
Gain 0.617 - 0.96 GHz: 6 dBi
1.7 - 2.7 GHz: 7 dBi
3.3 - 4.6 GHz: 7 dBi
4.7 - 6.0 GHz: 5.5 dBi
VSWR <2.00, max <3.00
Beamwidth 80°/80° ±15°
Polarization X (+-45degrees)
Connector  4x SMA
Cable Type RG316
Impedance 50 Ω
Wi-Fi Antenna Specification
Frequency 2.4 - 2.5 GHz
5.0 - 7.125 GHz
Gain 2.40 - 2.50 GHz : 6 dBi
5.0 - 7.125 GHz : 7.5 dBi
VSWR <1.70, max <2.00
Beamwidth 360°/25° ±5°
Polarization Vertical
Impedance 50 Ω
Connector 2x RPSMA
Cable Type RG316
GPS Active Antenna Specification
Frequency 1.56 – 1.61 GHz
VSWR <2
GAIN 3 dBi
Gain 3V 28 dBi
DC Power Input 2.5 V ~ 6.5 V
Power Consumption 2.5-6.5mA
Impedance 50 Ω
Polatization RHCP (right hand circularly polarized)
Connector 1x SMA
Cable type RG174
Mechanical Specification
Materials ABS, aluminum, PTFE, Fiberglass
Connector type RJ45
Ingress IP68
Dimensions 486.0 x 292.2 x 210.0 mm
Weight 2.8 kg
Operating Temperature From -40°C to 80°C
Mounting Kit
Dimensions  9.9 x 10.5 x 14.8 cm
Regulation Range +/- 30°
Mast Diameter Range  25 - 60mm
Material  Polyamide with fiberglass + galvanized steel U-Bolts
Mounting Place Wall or ceiling or mast
Related Products
Teltonika
Available
(Includes VAT 24%)