DAHUA IPC-HFW5541T-ASE-0280B-S3-2.8 5MP IR Fixed-focal Bullet WizMind Network Camera (2.8mm)
Κωδικός προϊόντος:
IPC-HFW5541T-ASE-0280B-S3-2.8
Άμεσα διαθέσιμο
Περιγραφή
• 5-MP 1/2.7" CMOS image sensor, low luminance, and high definition image
• Outputs max. 5 MP (2960×1668) @25/30fps
• Built-in IR LED, and the max. illumination distance is 80 m
• Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes
• Alarm: 1 in, 1 out; audio: 1 in, 1 out; supports max. 512 GB Micro SD card, built-in MIC
• 12 VDC/PoE power supply; ePoE
• IP67 and IK10 protection
• SMD 3.0
Series Overview
Functions
AI-Powered Image
Perimeter Protection
Face Detection
Smart Sound Detection
People Counting
Video Metadata
Cyber Security
Protection (IP67, IK10, Wide Voltage)
Image Sensor 1/2.7" CMOS
Max. Resolution 2960 (H) × 1668 (V)
ROM 4 GB
RAM 1 GB
Scanning System Progressive
Electronic Shutter Speed Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s
Min. Illumination 0.0009 Lux@F1.6 (Color,30IRE)
0.0005 Lux@F1.6 (B/W,30IRE)
0 lux (Illuminator on)
S/N Ratio >56 dB
Illumination Distance Up to 80 m (IR)
Illuminator On/Off Control Auto/ manual
Illuminator Number 4 (IR LED)
Pan/Tilt/Rotation Range Pan: 0°–360°
Tilt: 0°–90°
Lens Type Fixed-focal
Focal Length  2.8 mm
Mount Type M12
Max. Aperture F1.6
Field of View H: 111°; V: 58°; D: 132°
Iris Type Fixed
Close Focus Distance 1.1 m
DORI Distance Detect: 63.6 m
Observe: 25.4 m
Recognize: 12.7 m
Identify: 6.4 m
Intelligent
Smart Object Detection  Smart abandoned object; smart missing object
SMD 3.0 Less false alarm, longer detection distance
AI SSA Yes
Heat Map Yes
Smart Sound Detection Yes
Video
Video Compression H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG (Only supported by the sub stream)
Smart Codec Smart H.265+
Smart H.264+
AI Coding AI H.265; AI H.264
Video Frame Rate Main stream: 2960 × 1668@(1–25/30 fps) Sub stream: D1@(1–25/30 fps)
Third stream: 1080p@(1–25/30 fps)
Fourth stream: 720p@(1–25/30 fps)
Stream Capability 4 streams
Bit Rate Control CBR/VBR
Video Bit Rate H.264: 32 kbps–16384 kbps
H.265: 12 kbps–11776 kbps
Day/Night Auto(ICR)/Color/B/W
WDR 120 dB
Scene Self-adaptation(SSA) Yes
White Balance Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom
Gain Control Auto
Smart Illumination Yes
Defog Yes
Privacy Masking 8 areas
Image Rotation 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 4M (2688 × 1520) resolution and lower)
Audio
Built-in MIC Yes
Audio Compression PCM; G.711a; G.711Mu; G.726; G.723
Alarm
Network
Network Port RJ-45 (10/100 Enhancement Base-T)
SDK and API Yes
Interoperability ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T); CGI
User/Host 20 (Total bandwidth: 80 M)
Storage FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 512 GB); NAS
Browser IE: IE 9 and later
Chrome: Chrome 102 and later
Firefox: Firefox 88 and later
Management Software SmartPSS Lite; DSS; DMSS
Certifications CE-LVD: EN62368-1;
CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU;
FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B; UL/CUL: UL62368-1 & CAN/CSA C22.2 No. 62368-1-14
Port
Audio Input 1 channel (RCA port)
Audio Output 1 channel (RCA port)
Alarm Input 1 channel in: wet contact, 5 mA 3V–5 VDC
Alarm Output 1 channel out: wet contact, 300mA 12V DC
Power
Power Supply 12V DC/PoE (802.3af)/ePoE
Power Consumption Basic: 4.1 W (12 VDC); 5.2 W (PoE)
Max. (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 8.3 W (12 VDC); 9.8 W (PoE)
Environment
Operating Temperature –40 °C to +60 °C
Operating Humidity ≤95%
Storage Temperature –40 °C to +60 °C
Storage Humidity 10%–95% (RH), non-condensing
Protection  IP67; IK10
Structure
Casing Material Metal
Product Dimensions 244.1 mm × 79.0 mm × 75.9 mm
Net Weight 0.82 kg
Gross Weight 1.08 kg
Άμεσα διαθέσιμο
(Περιλαμβάνει ΦΠΑ 24%)
Maxlink
(Περιλαμβάνει ΦΠΑ 24%)