DAHUA IPC-HDW5541TM-ASE-0280B-S3-2.8 5MP IR Fixed-focal Eyeball WizMind Network Camera (2.8mm)
Κωδικός προϊόντος:
IPC-HDW5541TM-ASE-0280B-S3-2.8
Άμεσα διαθέσιμο
DAHUA IPC-HDW5541TM-ASE-0280B-S3 5MP IR Fixed-focal Eyeball WizMind Network Camera (2.8mm)
Περιγραφή
• 5-MP 1/2.7" CMOS image sensor, low luminance, and high definition image
• Outputs max. 5 MP (2960 × 1668) @25/30fps
• Built-in IR LED, and the max. illumination distance is 50 m
• Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes
• Alarm: 1 in, 1 out; audio: 1 in, 1 out; supports max. 512 GB Micro SD card, built-in MIC
• 12 VDC/PoE power supply, ePoE
• IP67 protection
• SMD 3.0
Series Overview
Functions
AI-Powered Image
Perimeter Protection
Face Detection
Smart Sound Detection
People Counting
Video Metadata
Cyber Security
Protection (IP67, Wide Voltage)
Image Sensor 1/2.7" CMOS
Max. Resolution 2960 (H) × 1668 (V)
ROM 4 GB
RAM 1 GB
Scanning System Progressive
Electronic Shutter Speed Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s
Min. Illumination 0.0009 lux@F1.6 (Color, 30 IRE)
0.0005 lux@F1.6( B/W, 30 IRE)
0 lux (Illuminator on)
S/N Ratio >56 dB
Illumination Distance 50 m (IR)
Illuminator On/Off Control Auto/ manual
Illuminator Number 2 (IR LED)
Pan/Tilt/Rotation Range Pan: 0°–360°
Tilt: 0°–78°
Lens Type Fixed-focal
Focal Length  2.8 mm
Lens Mount M12
Max. Aperture F1.6
Field of View H: 111°; V: 58°; D: 132°
Iris Control Fixed
Close Focus Distance 1.1 m
DORI Distance Detect: 63.6 m
Observe: 25.4 m
Recognize: 12.7 m
Identify: 6.4 m
Intelligence
Smart Object Detection Smart abandoned object; smart missing object
SMD 3.0 Less false alarm, longer detection distance
AI SSA Yes
Heat Map Yes
Non-motor vehicle attributes: type, color, number of people, top type and color, hat.
Human body attributes: gender, top/bottom type and color, bag, hat and umbrella.
Face attributes: gender, age, expressions, glasses, face mask and beard.
Smart Sound Detection Yes
Video
Video Compression H.265, H.264, H.264H, H.264B, MJPEG (Only supported by the sub stream)
Smart Codec Smart H.265+
Smart H.264+
AI Coding AI H.265
AI H.264
Video Frame Rate Main stream:
2960 × 1668@(1–25/30 fps)
Sub stream: D@(1–25/30 fps)
Third stream: 1080p@(1–25/30 fps)
Fourth stream:720p@(1–25/30 fps)
Stream Capability 4 streams
Resolution 5M (2960 × 1668/2880 × 1620)
4M (2688 × 1520)
3.6M (2560 × 1440)
3M (2048 × 1536/2304 × 1296)
1080p (1920 × 1080)
1.3M (1280 × 960)
720p (1280 × 720)
D1 (704 × 576/704 × 480)
VGA (640 × 480)
CIF (352 × 288/352 × 240)
Bit Rate Control CBR/VBR
Video Bit Rate H.264: 32 kbps–16384 kbps
H.265: 12 kbps–11776 kbps
Gain Control Auto
Scene Self-adaptation (SSA) Yes
Smart Illumination Yes
Privacy Masking 8 areas
Image Rotation 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 4M (2688 × 1520) resolution and lower)
Audio
Built-in MIC Yes
Audio Compression G.711a, G.711Mu, PCM, G.726, G.723
Alarm
Alarm Event
Network
Network Port RJ-45 (10/100 Enhancement Base-T)
SDK and API Yes
Interoperability ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T), CGI
User/Host 20 (Total bandwidth: 80 M)
Storage FTP, SFTP, Micro SD card (support max. 512 GB), NAS
Browser IE: IE 9 and later
Chrome: Chrome 102 and later
Firefox: Firefox 88 and later
Management Software SmartPSS Lite, DSS, DMSS
Certifications CE-LVD: EN62368-1
Port
Audio Input 1 channel (RCA port)
Audio Output 1 channel (RCA port)
Alarm Input 1 channel in: wet contact, 5 mA 3V–5 VDC
Alarm Output 1 channel out: wet contact, 300mA 12V DC
Environment
Operating Temperature –40 °C to +60 °C
Storage Temperature –40 °C to +60 °C
Operating Humidity  ≤95%
Storage Humidity 10%–95% (RH), non-condensing
Protection Grade IP67
Structure
Casing Material Inner core: Metal
Cover: Metal
Decoration ring: Plastic
Quick install mounting plate: Metal
Product Dimensions 99.1 mm × Φ121.9 mm
Net Weight 500 g
Gross Weight 770 g
Άμεσα διαθέσιμο
(Περιλαμβάνει ΦΠΑ 24%)
Maxlink
(Περιλαμβάνει ΦΠΑ 24%)