DAHUA IPC-HFW5541T-ASE-0360B-S3-3.6 5MP IR Fixed-focal Bullet WizMind Network Camera (3.6mm)
Κωδικός προϊόντος:
IPC-HFW5541T-ASE-0360B-S3-3.6
Άμεσα διαθέσιμο
Περιγραφή
• 5-MP 1/2.7" CMOS image sensor, low luminance, and high definition image
• Outputs max. 5 MP (2960×1668) @25/30fps
• Built-in IR LED, and the max. illumination distance is 80 m
• Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes
• Alarm: 1 in, 1 out, audio: 1 in, 1 out, supports max. 512 GB Micro SD card, built-in MIC.
• 12 VDC/PoE power supply, ePoE
• IP67 and IK10 protection
• SMD 3.0.
Series Overview
Functions
AI-Powered Image
Perimeter Protection
Face Detection
Smart Sound Detection
People Counting
Video Metadata
Cyber Security
Protection (IP67, IK10, Wide Voltage)
Image Sensor 1/2.7" CMOS
Max. Resolution 2960 (H) × 1668 (V)
ROM 4 GB
RAM 1 GB
Scanning System Progressive
Electronic Shutter Speed Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s
Min. Illumination 0.0009 Lux@F1.6 (Color,30IRE)
0.0005 Lux@F1.6 (B/W,30IRE)
0 lux (Illuminator on)
S/N Ratio >56 dB
Illumination Distance Up to 80 m (IR)
Illuminator On/Off Control Auto/ manual
Illuminator Number 4 (IR LED)
Pan/Tilt/Rotation Range Pan: 0°–360°
Tilt: 0°–90°
Lens Type Fixed-focal
Focal Length  3.6 mm
Mount Type M12
Max. Aperture F1.6
Field of View H: 92°; V: 45°; D: 110°
Iris Type Fixed
Close Focus Distance 1.7 m
DORI Distance Detect: 85.4 m
Observe: 34.2 m
Recognize: 17.1 m
Identify: 8.5 m
Intelligent
Smart Object Detection  Smart abandoned object, smart missing object
SMD 3.0 Less false alarm, longer detection distance
AI SSA Yes
Heat Map Yes
Smart Sound Detection Yes
Video
Video Compression H.265, H.264, H.264H, H.264B, MJPEG (Only supported by the sub stream)
Smart Codec Smart H.265+
Smart H.264+
AI Coding AI H.265; AI H.264
Video Frame Rate Main stream: 2960 × 1668@(1–25/30 fps) Sub stream: D1@(1–25/30 fps)
Third stream: 1080p@(1–25/30 fps)
Fourth stream: 720p@(1–25/30 fps)
Stream Capability 4 streams
Bit Rate Control CBR/VBR
Video Bit Rate H.264: 32 kbps–16384 kbps
H.265: 12 kbps–11776 kbps
Day/Night Auto(ICR)/Color/B/W
WDR 120 dB
Scene Self-adaptation(SSA) Yes
White Balance Auto; natural; street lamp; outdoor; manual; regional custom
Gain Control Auto
Smart Illumination Yes
Defog Yes
Privacy Masking 8 areas
Image Rotation 0°/90°/180°/270°
Audio
Built-in MIC Yes
Audio Compression PCM, G.711a, G.711Mu, G.726, G.723
Alarm
Network
Network Port RJ-45 (10/100 Enhancement Base-T)
SDK and API Yes
Interoperability ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T), CGI
User/Host 20 (Total bandwidth: 80 M)
Storage FTP, SFTP, Micro SD card (support max. 512 GB), NAS
Browser IE: IE 9 and later
Chrome: Chrome 102 and later
Firefox: Firefox 88 and later
Management Software SmartPSS Lite, DSS, DMSS
Certifications CE-LVD: EN62368-1
CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU
FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B
UL/CUL: UL62368-1 & CAN/CSA C22.2 No. 62368-1-14
Port
Audio Input 1 channel (RCA port)
Audio Output 1 channel (RCA port)
Alarm Input 1 channel in: wet contact, 5 mA 3V–5 VDC
Alarm Output 1 channel out: wet contact, 300mA 12V DC
Power
Power Supply 12V DC/PoE (802.3af)/ePoE
Power Consumption Basic: 4.1 W (12 VDC), 5.2 W (PoE)
Max. (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 8.3 W (12 VDC), 9.8 W (PoE)
Environment
Operating Temperature –40 °C to +60 °C
Operating Humidity ≤95%
Storage Temperature –40 °C to +60 °C
Storage Humidity 10%–95% (RH), non-condensing
Protection  IP67; IK10
Structure
Casing Material Metal
Product Dimensions 244.1 mm × 79.0 mm × 75.9 mm
Net Weight 0.82 kg
Gross Weight 1.08 kg
Άμεσα διαθέσιμο
(Περιλαμβάνει ΦΠΑ 24%)
Maxlink
(Περιλαμβάνει ΦΠΑ 24%)