DAHUA IPC-HDW2849TM-S-IL-0280B-2.8 8MP Smart Dual Light Fixed-focal Eyeball WizSense Network Camera (2.8mm)
Κωδικός προϊόντος:
IPC-HDW2849TM-S-IL-0280B-2.8
Άμεσα διαθέσιμο
Περιγραφή
• 8-MP 1/2.7" CMOS image sensor, low luminance, and high definition image
• Outputs max. 8 MP (3840 × 2160) @20 fps, and supports 2688 × 1520 (2688 × 1520) @25/30 fps
• H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate
• Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes
• Supports max. 256 G Micro SD card; built in MIC
• 12 VDC/PoE power supply, easy for installation
• IP67 protection
• SMD Plus
Series Overview
Functions
Smart Dual Light
SMD Plus
Perimeter Protection
Smart H.265+ & Smart H.264+
Full-color
Cyber Security
Protection (IP67, wide voltage)
Χαρακτηριστικά
SPECIFICATIONS
Camera
Image Sensor 1/2.7" CMOS
Max. Resolution 3840 (H) × 2160 (V)
ROM 128 MB
RAM 256 MB
Scanning System Progressive
Electronic Shutter Speed Auto/Manual 1/3 s–1/100,000 s
Min. Illumination 0.008 lux@F1.6 (Color, 30 IRE)
0.0008 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE)
0 lux (Illuminator on)
S/N Ratio >56 dB
Illumination Distance up to 30 m (IR),up to 30m (Warm light)
Illuminator On/Off Control Auto/ manual
Illuminator Number 1 (IR LED), 1 (Warm light)
Pan/Tilt/Rotation Range Pan: 0°–360°
Tilt: 0°–78°
Rotation: 0°–360°
Lens
Lens Type Fixed-focal
Focal Length  2.8 mm
Lens Mount M12
Max. Aperture F1.6
Field of View H: 111°; V: 58°; D: 132°
Iris Control Fixed
Close Focus Distance 1.5 m
DORI Distance Detect: 84.8 m
Observe: 33.9 m
Recognize: 17.0 m
Identify: 8.5 m
Intelligence
Video
Video Compression H.265; H.264; H.264B; MJPEG (only supported by the sub stream)
Smart Codec Smart H.265+
Smart H.264+
Stream Capability 2 streams
BLC Yes
HLC Yes
Bit Rate Control CBR/VBR
Video Bit Rate H.264: 32 kbps–8192 kbps
H.265: 12 kbps–8192 kbps
Day/Night Auto(ICR)/Color/B/W
WDR 120 dB
White Balance Auto, natural, street lamp, outdoor, manual, regional custom
Gain Control Auto, manual
Motion Detection OFF/ON (4 areas, rectangular)
Region of Interest (RoI) Yes (4 areas)
Noise Reduction 3D NR
Mirror Yes
Smart Illumination Yes
Privacy Masking 4 areas
Image Rotation 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 2688 ×1560 resolution and lower)
Audio
Built-in MIC Yes
Audio Compression G.711a, G.711Mu, G.726
Alarm
Network
Network Port RJ-45 (10/100 Base-T)
SDK and API Yes
Interoperability ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T), CGI, P2P, Milestone
User/Host 20 (Total bandwidth: 48 M)
Storage FTP, SFTP, Micro SD card (support max. 256 GB), NAS
Browser IE
Chrome
Firefox
Management Software Smart PSS, DSS, DMSS
Mobile Client IOS, Android
Certification
Certifications CE-LVD: EN62368-1
CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU
FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B, UL/CUL: UL62368-1 & CAN/CSA C22.2 No. 62368-1-14
Power
Power Supply 12 VDC/PoE (802.3af)
Power Consumption Basic: 2.6 W (12 VDC), 3.3 W (PoE) Max. (H.265+ max. resolution + max. stream+ WDR + warm light intensity + IVS): 5 W (12 VDC); 5.9 W (PoE)
Environment
Operating Temperature –40 °C to +55 °C
Storage Temperature –40 °C to +60 °C
Operating Humidity  ≤95%
Storage Humidity  ≤95%
Protection  IP67
Structure
Casing Material  Inner core: Metal
Cover: Metal
Decoration ring: Plastic
Quick install mounting plate: Metal
Product Dimensions 99.1 mm × Φ121.9 mm
Net Weight 0.48 kg
Gross Weight 0.62 kg
Σχετικά Προϊόντα
Maxlink
Άμεσα διαθέσιμο
(Περιλαμβάνει ΦΠΑ 24%)
Maxlink
(Περιλαμβάνει ΦΠΑ 24%)