Hikvision DS-2CD1043G2-LIU-2.8 4MP Fixed Bullet IP Camera (2.8mm)
Κωδικός προϊόντος:
DS-2CD1043G2-LIU-2.8
Άμεσα διαθέσιμο
Περιγραφή
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Στην συσκευασία δεν συμπεριλαμβάνεται τροφοδοτικό!!!
• High quality imaging with 4 MP resolution
• Support Human and Vehicle Detection
• Smart Hybrid Light: advanced technology with long range
• Efficient H.265+ compression technology
• Built-in microphone for real-time audio security
• Water and dust resistant (IP67)
Χαρακτηριστικά
Specifications
Camera
Image Sensor 1/3" Progressive Scan CMOS
Min. Illumination Color: 0.005 Lux @ (F1.6, AGC ON), B/W: 0 Lux with IR
Max. Resolution 2560 × 1440
Shutter Speed 1/3 s to 1/100,000 s
Angle Adjustment (Bracket) Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotation: 0° to 360°
Day & Night IR cut filter
Lens
Lens Type Fixed focal lens, 2.8
Lens Type & FOV FOV 98°, vertical FOV 54°, diagonal FOV 114°
Aperture F1.6
Focus Fixed
Lens Mount M12
DORI
DORI D: 63 m, O: 25 m, R: 12 m, I: 6 m
Illuminator
Supplement Light Type IR, White Light
Supplement Light Range Up to 30 m
Smart Supplement Light Yes
IR Wavelength 850 nm
Video
Main Stream 50 Hz:
20 fps (2560 × 1440)
25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720)
60 Hz:
20 fps (2560 × 1440)
24 fps (1920 × 1080, 1280 × 720)
Sub Stream 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360)
60 Hz: 24 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360)
Video Compression Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264
Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG
H.264 Type Baseline Profile/Main Profile/High Profile
H.265 Type Main Profile
Bit Rate Control CBR, VBR
Region of Interest (ROI) 1 fixed region for main stream
Audio
Audio Type Mono sound
Audio Compression G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC-LC
Audio Sampling Rate 8 kHz/16 kHz
Environment Noise Filtering Yes
Image
Day/Night Switch Day, Night, Auto, Schedule
Image Enhancement BLC, HLC, 3D DNR
Wide Dynamic Range (WDR) 120 dB
SNR ≥ 52 dB
Privacy Mask 4 programmable polygon privacy masks
Network
Protocols TCP/IP, ICMP, DHCP, DNS, HTTP, RTP, RTSP, NTP, IGMP, IPv6, UDP, QoS, FTP, SMTP
API Open Network Video Interface (Profile S, Profile T), ISAPI, SDK
Simultaneous Live View Up to 6 channels
User/Host Up to 32 users
3 user levels: administrator, operator, and user
Client iVMS-4200, Hik-Connect
Web Browser Plug-in required live view: IE 10, IE 11,
Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+
Interface
Ethernet Interface 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port
Built-in Microphone Yes
Event
Linkage Upload to FTP, send email, notify surveillance center, trigger capture
General
Power 12 VDC ± 25%, 0.4 A, max. 5 W, Ø 5.5 mm coaxial power plug, reverse polarity protection
PoE: IEEE 802.3af, Class 3, max. 6.5 W
Material Metal & Plastic
Dimension 170.8 mm × 66 mm × 69.1 mm
Package Dimension 216 mm × 121 mm × 118 mm
Weight Approx. 270 g
With Package Weight Approx. 481 g
Storage Conditions -30 °C to 60 °C
Humidity 95% or less (non-condensing)
Startup and Operating Conditions -30 °C to 60 °C