Hikvision DS-2CD1383G2-LIUF-2.8 8 MP Smart Hybrid Light Fixed Turret IP Camera (2.8mm)
Κωδικός προϊόντος:
DS-2CD1383G2-LIUF-2.8
Άμεσα διαθέσιμο
Περιγραφή
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Στην συσκευασία δεν συμπεριλαμβάνεται τροφοδοτικό!!!
• High quality imaging with 8 MP resolution
• Support Human and Vehicle Detection
• Smart Hybrid Light: advanced technology with long range
• Efficient H.265+ compression technology
• Support on-board storage up to 512 GB (SD card slot)
• Built-in microphone for real-time audio security
Camera
Image Sensor 1/2.7" Progressive Scan CMOS
Max. Resolution 3840 × 2160
Min.Illumination Color: 0.01 Lux @ (F2.0, AGC ON), B/W: 0 Lux with IR
Shutter Speed 1/3 s to 1/100,000 s
Lens
Lens Type Fixed focal length 2.8 mm
Focal Length & FOV 2.8 mm, horizontal FOV 113°, vertical FOV 62°, diagonal FOV 134°
Lens Mount M12
Iris Type Fixed
Aperture F2.0
DORI
DORI 2.8 mm, D: 79 m, O: 31 m, R: 15 m, I: 7 m
Illuminator
Supplement Light Type IR, White Light
Supplement Light Range Up to 30 m
Smart Supplement Light Yes
IR Wavelength 850 nm
Video
Main Stream 50 Hz:
12.5 fps (3840 × 2160, 3200 × 1800, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720)
60 Hz:
15 fps (3840 × 2160, 3200 × 1800, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720)
Sub Stream 50 Hz: 12.5 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360)
60 Hz: 15 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360)
Video Compression Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264,
Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG
Video Bit Rate 32 Kbps to 16 Mbps
H.264 Type Baseline Profile, Main Profile, High Profile
H.265 Type Main Profile
Bit Rate Control CBR,VBR
Region of Interest (ROI) 1 fixed region for main stream
Scalable Video Coding (SVC)  H.264 and H.265 encoding
Audio
Audio Type Mono sound
Environment Noise Filtering Yes
Audio Sampling Rate 8 kHz/16 kHz
Audio Compression G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC-LC
Audio Bit Rate 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 160 Kbps
(MP2L2)/16 to 64 Kbps (AAC-LC)
Network
Security Password protection, complicated password, watermark, basic and digest
authentication for HTTP, WSSE and digest authentication for Open Network Video
Interface, security audit log, host authentication (MAC address)
Simultaneous Live View Up to 6 channels
API Open Network Video Interface (Profile S, Profile T, Profile G (only -F model supports)),
ISAPI, SDK
Protocols TCP/IP, ICMP, DHCP, DNS, HTTP, RTP, RTSP, NTP, IGMP, IPv6, UDP, QoS, FTP, SMTP,
UPnP
User/Host Up to 32 users
3 user levels: administrator, operator, and user
Client iVMS-4200, Hik-Connect
Web Browser Plug-in required live view: IE 10, IE 11,
Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+
Image
Wide Dynamic Range (WDR) 120 dB
SNR ≥ 52 dB
Day/Night Switch Day, Night, Auto, Schedule
Image Enhancement BLC, HLC, 3D DNR
Image Settings Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance,
adjustable by client software or web browser
Privacy Mask 4 programmable polygon privacy masks
Interface
Ethernet Interface 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port
On-Board Storage -F: Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512
GB
Built-in Microphone Yes
Reset Key -F: Yes
Event
Basic Event Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and
vehicle)), video tampering alarm, exception
Linkage Upload to FTP/memory card (-F), send email, notify surveillance center, trigger
recording (-F), trigger capture
General
Power 12 VDC ± 25%, 0.41 A, max. 5 W, Ø 5.5 mm coaxial power plug, reverse polarity
protection,
PoE: IEEE 802.3af, Class 3, max. 6.5 W
Material Metal & Plastic
Dimension Ø 110 mm × 93 mm
Package Dimension 150 mm × 150 mm × 141 mm
Weight Approx. 385 g
With Package Weight Approx. 586 g
Storage Conditions -30 °C to 60 °C Humidity 95% or less (non-condensing)
Startup and Operating Conditions -30 °C to 60 °C Humidity 95% or less (non-condensing)