Hikvision DS-2CE16H8T-IT3F-2.8 5MP Ultra Low Light Fixed Bullet Camera (2.8mm)
Product Code:
DS-2CE16H8T-IT3F-2.8
Available
Shipping cost calculation:
Call for pricing
Manufacturer:
Warranty:
36 Months
Description
Characteristics
Downloads
Description
CAUTION!!! Package doesn't include power supply!!!
• 5 MP high performance bullet camera
• Strong night performance, capturing images in ultra-low light down to 0.003 lux
• 2.8 mm fixed lens
• Clear imaging even against strong back lighting due to 130 dB true WDR technology
• 3D DNR technology delivers clean and sharp images
• EXIR 2.0: advanced infrared technology with 60 m IR distance
• Water and dust resistant (IP67)
• 4 in 1 (4 signals switchable TVI/AHD/CVI/CVBS)
Characteristics
Specifications
Camera
Image Sensor 5 megapixel progressive scan CMOS
Max. Resolution 2560 (H) × 1944 (V
Min. Illumination Color: 0.003 Lux @ (F1.6, AGC ON), 0 Lux with IR
Shutter Time PAL: 1/25 s to 1/50,000 s;NTSC: 1/30 s to 1/50,000 s
Day & Night IR Cut Filter
Angle Adjustment Pan: 0° to 360°, Tilt:0° to 180°, Rotate: 0° to 360°
Signal System PAL/NTSC
Lens
Lens Type 2.8 mm fixed lens
Focal Length & FOV 98°
Lens Mount M12
Illuminator
Supplement Light Type IR
Supplement Light Range  Up to 60 m
Smart Supplement Light  Yes
Image
Image Settings Brightness,Mirror,Smart IR,Sharpness,AGC
AHD: 8MP@12.5fps, 8MP@15fps
CVBS: 960H P/N
Day/Night Mode Auto/Color/BW (Black and White)
Wide Dynamic Range (WDR ≥130 dB
Image Enhancement WDR,BLC
Privacy Mask 4 programmable privacy masks
Noise Reduction 3D DNR
White Balance Auto/Manual
Interface
Video Output Switchable TVI/AHD/CVI/CVBS,1 HD analog output
General
Power 12 VDC ± 25%
*You are recommended to use one power adapter to supply the power for one camera.
Max. 5.8 W
Material Metal
Dimension 81.9 mm × 86.7 mm × 217.9 mm
Weight Approx. 570 g
Operating Condition -40 °C to 60 °C, humidity: 90% or less (non-condensation)
Communication HIKVISION-C
Language English
Approval
Protection IP67
Related Products
Oem
Available
(Includes VAT 24%)
Oem
(Includes VAT 24%)
(Includes VAT 24%)
(Includes VAT 24%)
(Includes VAT 24%)
(Includes VAT 24%)
You Have Seen Recently
Tp-link
(Includes VAT 24%)