Hikvision HiWatch HWI-B120HA, 2MP MD 2.0 Fixed  Bullet Network Camera (2.8mm)
Κωδικός προϊόντος:
HWI-B120HA
Άμεσα διαθέσιμο
Εγγύηση:
12 Μήνες
Περιγραφή
• High quality imaging with 2 MP resolution
• Support Human and Vehicle Detection
• Water and dust resistant (IP67)
• Efficient H.265+ compression technology to save bandwidth and storage
• Easy installation with Power over Ethernet (PoE) technology
Χαρακτηριστικά
Specification
Camera
Image Sensor 1/2.9" Progressive Scan CMOS
Max. Resolution 1920 × 1080
Min. Illumination Color: 0.01 Lux @(F2.0, AGC ON), B/W: 0 Lux with IR
Shutter Time 1/3 s to 1/100,000 s
Day & Night IR cut filter
Angle Adjustment  Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360°
Lens
Lens Type  Fixed focal lens, 2.8mm
Focal Length & FOV horizontal FOV 104°, vertical FOV 58°, diagonal FOV 123°
Lens Mount M12
Iris Type Fixed
Aperture F2.0
DORI
DORI 2.8 mm, D: 42 m, O: 16 m, R: 8 m, I: 4 m
Illuminator
Supplement Light Type IR
Supplement Light Range  Up to 30m
Smart Supplement Light Yes
IR Wavelength 850 nm
Video
Main Stream 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720)
60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720)
Sub-Stream 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360)
60 Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360)
Video Compression Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264
Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG
Video Bit Rate 32 Kbps to 8 Mbps
H.264 Type Baseline Profile/Main Profile/High Profile
H.265 Type Main Profile
Bit Rate Control CBR, VBR
Region of Interest (ROI) 1 fixed region for main stream
Network
Simultaneous Live View Up to 6 channels
API Open Network Video Interface (Profile S, Profile T), ISAPI, SDK
Protocols TCP/IP, ICMP, DHCP, DNS, HTTP, RTP, RTSP, NTP, IGMP, IPv6, UDP, QoS, FTP, SMTP
User/Host Up to 32 users
3 user levels: administrator, operator, and user
Client iVMS-4200, Hik-Connect
Web Browser Plug-in required live view: IE 10, IE 11
Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+
Image
Wide Dynamic Range (WDR) Digital WDR
SNR ≥ 52 dB
Day/Night Switch  Day, Night, Auto, Schedule
Image Enhancement BLC, HLC, 3D DNR
Image Settings Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance,
adjustable by client software or web browser
Privacy Mask 4 programmable polygon privacy masks
Interface
Ethernet Interface 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port
Event
Basic Event Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and
vehicle)), video tampering alarm, exception
Linkage Upload to FTP, notify surveillance center, trigger capture, send email
General
Power 12 VDC ± 25%, 0.4 A, max. 5 W, Ø 5.5. mm coaxial power plug
PoE: 802.3af, Class 3, 36 V to 57 V, 0.2 A to 0.15 A, max. 6.5 W
Material Metal & Plastic
Dimension 184.1 mm × 66 mm × 69.1 mm
Package Dimension 216 mm × 121 mm × 118 mm
Weight Approx. 275 g
With Package Weight Approx. 495 g
Storage Conditions -30 °C to 60 °C. Humidity 95% or less (non-condensing)
Startup and Operating Conditions -30 °C to 60 °C. Humidity 95% or less (non-condensing)