Hikvision DS-PD501PC12, AX Hybrid Pro Wired Bus Pir-Camera Detector
Κωδικός προϊόντος:
DS-PD501PC12
Άμεσα διαθέσιμο
Περιγραφή
Bus PIR-Camera Detector
• Captures images instantly upon alarm for visual verification
• Seamless integration of PIR detection and built-in camera
• Accurate motion detection with 12m / 90° coverage and up to 24 kg pet immunity
• Clear night images with efficient IR illumination
• Stable performance with Smart Environmental Control (SEC)
• Remote configuration and control via mobile App
Χαρακτηριστικά
Specification
PIR detection
Detection method Low noise Dual Element Pyroelectric sensor
Detection range 12 m
Detection angle 90°
Detection zones 84
Detection planes 7
Detectable speed 0.3 m/s ~ 2 m/s
Sensitivity Low, Normal, High
Pet immunity 30kg
White light filter 6500 lux
Sealed optics Support
Digital processing Support
Temperature compensation Automatic
Camera
Angle 109°(H) 60°(V)
Sensor type CMOS
Day light video Colour
Night vision video Black & White
Illumination Automatic with 1 × IR LED
Illumination range 12 m
Image format JPEG
Resolution VGA (640 × 480)
HD(1280 × 720)
FHD(1920 × 1080)
Images in series Up to 3 images with resolution FHD
Up to 6 images with resolution HD
Up to 10 images with resolution VGA
Bus interconnection
Bus-extender No
Bus technology Half-Duplex RS-485
Bus wiring 4-Core Alarm Cable (at least 2×0.5mm²+2×0.22mm²)
Power supply - general
Input voltage 12 VDC nominal (9~16 VDC), powered by bus
Quiescent current 70 mA @12VDC
Max. current 100 mA @12VDC
Environmental
Operating temperature -10°C to 50°C, indoor use only
Storage temperature -20°C to 60°C
Relative humidity 10% ~ 90% non-condensing
Physical
Dimension (W × H × D) 73 mm × 130.5 mm × 56.7 mm